| DoarSile a întrebat:

happy vreau neaparat sa dau de permis varsta o stiu 18 ani dar ce mai imi trebuie casa il pot da? happy FUNDAAAAAAAA

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Casa, masa, canapea. 17 ani si 9 luni sa incepi pregatirea teoretica si practica, obligatoriu 4 saptamani minim de cand ai inceput legislatia rutiera, cazier (2 lei timbru si 10 lei taxa, il iei de la politie cu cele 2 achitate), fisa medicala (100-150 ron la policlinica, iti ia cam 3 ore cap coada sa o faci), test psihologic (50-80 ron te trimite scoala unde sa il faci, ia cam 30 de minute). cu astea te duci inapoi la scoala, faci legislatia, dai testul de legislatie, incepi orele practice cu instructorul ales (cauti pe net, te interesezi la prieteni de un instructor bun) aici iti trebuie 100-200 ron legislatia + 900-1300 ron orele de condus, difera de la scoala la scoala. faci alea 30 de ore, te pregatesti bine pentru examen, platesti taxa de 68 ron la cec, inca 6 ron la politie sau acr (asa e in Ploiesti) si cu toate astea te duci la scoala, iti da dosarul si il depui la politie la birou. acolo iti face poza, semnezi si te duci cu dosarul sa dai examenul teoretic. daca il iei te programeaza pentru oras. daca iei si orasul faci cinste instructorului si prietenilor cu o bere. astept berea si eu

5 răspunsuri:
| DoarSile explică:

Cam la cati bani ma duce in total?

| JohnnyBi a răspuns (pentru DoarSile):

Depinde de costurile percepute in orasul tau pentru fiecare in parte. fisa medicala 150, psiho 60, orele teoretice 150, cazier 12, taxa permis 68, taxa examen 6, ore practice 1000, astea sunt mediile in mare. aduna si tu.

| Ciobanu_Valentin_1994 a răspuns:

Cel mai simplu cauti o scoala de soferi cu cea mai mare promovabilitate din judetul tau si poti sa intrebi acolo ce trebuie sa faci

| flinstone1994 a răspuns:

Fisa detinatorului permisului de conducere completata prin dactilografiere avand aplicata fotografia si semnatura detinatorului la locul prevazut, iar pe verso se aplica timbrul care a fost eliberat impreuna cu fotografiile
chitanta reprezentand contravaloarea permisului de conducere ( C.E.C., B.C.R., B.R.D. )
copie act de identitate
cazier judiciar
fisa medicala avizata de policlinica de specialitate
azivul psihologic...astea sunt actele in principiu pentru inscriere la o scoala auto...dar mai multe o sa vorbesti cu instructorul pe care o sa il alegi