| nllbia99 a întrebat:

Vreau o părere de la voi!

O colega de munca din Germania vinde un Audi a4 break 2007 2.0 TDI 103kw140 cp cutie automată din anul 2007 culoare neagra, full piele, navigație, senzori parcare spate, dar problema este ca s-a dus ambreiajul, adică trebuie schimbat. Ea cerea 4000€ pe masina dar am ajuns la un 2800-3000 de euro asa cum e ea( cum am specificat mai sus) merita sa o iau sau nu? ( specific ca ea are 204. 000km, cunosc mașina personal, am condus-o pe autostrada cu 215km/h, cauciucuri de iarna noi pe jante de aluminium plus încă un set de patru cauciucuri de vara noi tot pe jante de aluminiu, o vinde pentru ca să stricat acum o luna maxim și și-a cumpărat un Q5 din 2015, asta e motivul vânzării) merita sau nu?

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Nu este scump kit-ul de ambreiaj daca doar atata are de schimbat pe ea.La 2800 de euro face banii.Dar mai mult nu.

| FakeJoker a răspuns:

Nu lua cutie automata mai veche de 10 ani, nu lua 2. 0tdi 140 cp de la audi, vw, skoda, seat care au productia 2006-2012, sunt niste motoare foarte nereusite per ansamblu, asta iti zic fiindca la mecanicul meu in service vin multe de genul "luate de la neamt" ca neamtu are grija de ele si incepe cu pompa vacul, pompa ulei, turbina, injectoare s-a.m.d, sunt un pic mai defectuase decat restul motoarelor, acum este decizia ta, eu iti zic doar o parere. Adevarul e ca la banii astia, 2800 poti sa zici ca merita daca planuiesti sa iei alta pentru 2-3 ani, cu tot cu ambreiaj te ajunge undeva la 3500 de euro.
Cat despre acest model de masina, este bestial, felul in care e legata, cum merge, cum se aseaza, chiar si cu suspensiile de fabrica, la 180-200 plutesti. Si costurile de intretinere sunt foarte bune pentru cate iti ofera masina. Si sa mai adaug un lucru, masina aia nu are 200 de mii de km nici daca o ti in garaj 10 ani, acum daca crezi sau nu e, ti'am zis, parerea ta, nemtii sau cei de acolo le alearga mult, fac 30.000 pe an lejer nemtii. Daca nu crezi intreaba la un service care e treaba adevarata cu km, pentru ca o masina din 2010-2013 are acum in bord 200.000, mama are sharan 2012 si are 214k cu el, l-a luat la 60.000 acum 3 ani de zile, deci l-a alergat (locuind in Germania).

| nllbia99 explică (pentru FakeJoker):

Mulțumesc pentru susținere, mașina o cunosc personal și e folosita undeva la 50 de km pe zi, doar de servici

| Titu_David_1999 a răspuns:

Merita banii dacă zici ca arat bine și mai ales ca Îți place. Ambreiajul este ieftin de schimbat