| costin007 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa comand un set de becuri led d1s pentru a inlocui becul de xenon. Intrebarea mea este pot monta leduri d1s de 110w (55w per bec) pe balastrul meu de la becul de xenon (becul de xenon este de 35w scrie pe ele presupun ca si droserele sunt tot de 35w daca sunt de 35w droserele pot monta led de 55w sau tot de 35w trebuie)?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Daca ai xenon, nu vad de ce ai schimba cu led.Tu crezi ca led e mai bun ca si xenon?
Eui zic sa lasi becu ala acolo, iti faci singur de lucru.Normal ca nu o sa functioneze, spui ca becu tau xenon e de 35 watt, deci balastru ala e pentru acel bec.
In afara de asta daca pui led, computerul o sa sesizeze si iti va da eroare.
Deci sa pui led, trebuie balatru de puterea aia, plus un dispozitiv care sa pacaleasca computeru, ori ce face ala acolo.

Cum am spus iti faci singur de lucru.Personal prefer xenon fata de led.
Tu si xenon daca pui alt bec mai puternic imediat ai si eroare.Plus de asta nu exiosta o piata legal pentru asa ceva, deci cei care fac dispozitivile astea is mai mult online, daca apar probleme stai si te uiti.
Unde pui ca trebuie si ventilator la led, ori banui ca este ledu cu tot cu ventilator, o sa se auda ala ventilind.