| PinkHD3 a întrebat:

Vreau sa-mi achizitionez un mercedes c220 coupe 2002 sport automat sau un bmw e46 320d 2.0 150cp tot 2002 facelift break manual si nu stiu pe care sa aleg, am nevoie de niste sfaturi care e mai buna, multumesc!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bmw-ul este mai aratos dintre cele doua dar eu as alege varianta SEDAN nu break, este si putin mai rapid cu 1s pe 0-100 (9, 5 bmw fata de 10.5 mercedes, iar sedanul la bmw are 8, 9 s ) dar asta nu este tot, ambele au tractiune spate atat C220 cat si e46, care multi o blameaza pe buna dreptate, caci iarna sau cand e plouat binisor o poti pati uratwinking
In final amandoua sunt niste carute, ca-s vechi si poluante etc
Nu stiu de modelul asta de mercedes ca nu am avut dar e46 am avut mai multe si sunt ieftine la piese pentru cineva cu un buzunar mediu sau de popawinking

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Personal nu as merge pe nici una. Altfel, cred ca as alege BMW fiindca mi se pare mai reusit decat C220 si nu trebuie sa platesti impozitul la motorul 2.2 de pe Mercedes.

| Alexandrionelu a răspuns:

Vezi ca Mercedesul a avut probleme mari cu tratamentul anticoroziv pana în 2004. Orișice mașina mai veche de acest an este predispusa la rugină.
Dintre cele 2, variante propuse de tine as alege e46.
Ps: poți sa te uiți și la un e39 din aceeași perioada.