| anonim0007 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un matiz de la o cunostinta fabricata in anul 2003...am inteles ca atunci cand cumperi o masina second-hand platesti taxa de poluare care este foarte scumpa.as vrea sa stiu si eu daca platesc aceasta taxa de poluare si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez atunci cand cumperi o masina second-hand.cam cat m-ar costa toate actele sa fie in regula pe numele meu.Multumesc

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cine e fabricata in 2003, cunostinta, sau matizu?rolling on the floor

| michael5813 a răspuns:

Daca taxa respectiva nu a fost platita la prima inmatriculare in Romania a masinii, acum la vanzare catre o alta persoana, proprietarul actual va trebui sa plateasca taxa aceea! ( cel putin asa am inteles eu din noua lege ) dupa intelegerea cu vanzatorul, aveti nevoie de cotracte vanzare-cumparare in 3 exemplare pentru. fiecare parte si o gramada de alte hartii de aceea eu te sfatuiesc sa mergi la unii care se ocupa de asa ceva ( ai gasesti prin tg. de masini in general ) si chiar daca te mai costa ceva te scutesc de multa plimbare. eu am trecut de curand prin toata hartogaria asta si pot sa-ti spun ca m-am ambitionat sa scot eu formulare, sa le complectez eu, sa umblu eu si chiar altii cu toate hartiile pela primarie, rar, etc si parca tot nu mi-a placut. chiar ma gandeam ca pentru. o masina am facut hartii de parca am cumparat un elicopter! asa ca mergi la unii care se ocupa de figuri de genul asta ca nu te costa f mult. oricum nu vei scapa de plimbari dar te vei scuti de multe alte complicatii.