| Andrei_3187 a întrebat:

Am o mare nedumerire in legatura cu taxa amanata pentru vehiculele inmatriculate in RO inainte de 2007.
Vreau sa imi cumpar o masina inmatriculata in RO in 2006, eu cand ma duc sa fac actele pe numele meu trebuie sa mai platesc taxa de poluare sau nu, sau va trebui sa o platesc de la anul cand se va baga legea din nou? Funda pentru cine ma lamureste si pe mine, cat mai rapid ca vreau sa imi cumpar masinuta dar nu sunt sigur in functie de taxa asta. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa de poluare a fost suspendata pana la 1.01. 2013, pentru autovehiculele inmatriculate de prima oara inainte de 2007. Nu va trebui sa o platesti. Cum o sa fie dupa 1 ianuarie nu se stie. Numai bine!

| Andrei_3187 explică (pentru Ioandelasal):

Nu o platesc anul asta dar, o platesc cumva la anul sau numai am nici o treaba cu ea daca eu cumpar masina anul asta cat timp e suspendata?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei_3187):

Ti-am spus ca nu se stie ce o sa fie la anul, in OUG nr.1/2012, prin care a fost suspendata, nu se pomeneste nimic, daca va trebui platita ori nu si de cei care cumpara anul acesta.

| Andrei_3187 explică (pentru Ioandelasal):

Deci cel mai bine ar fi sa nu ma complic cu masini inmatriculate inainte de 2007. Mersi frumos pentru ajutor.