| IonutByJeT a întrebat:

am luat permisul recent, si as vrea sa imi cumpar o masina second hand, dar nu cunosc nici un mecanic sau pe cineva cu masina mai apropiat care sa stea sa imi explice in detaliu ce trebuie sa verific si ce acte am nevoie sa primesc de la vanzator, as vrea sa stiu care sunt actele care trebuie sa le aive vanzatorul la masina si toti pasii care trebuie sa ii urmez. Care sunt taxele care trebuie sa le platesc eu, si tot ce tine de aceasta cumparare. Multumesc!

5 răspunsuri:
| dragos1294 a răspuns:

Salut, nu este usor sa alegi o masina, mai ales una SH. Eu sincer ma uit mai mult la anul fabricatiei dar si cati km are(dar nu ma pot baza mereu pe km pentru ca pot fi dati inapoi). Iti poti da seama daca o masina a fost lovita dupa, felul in care liniile caroseriei sunt(trebuiesc sa fie drepte, ma refer la spatiile dintre capota si aripi, dintre usi etc)Nu te astepta ca o masina veche de 10ani sa arate ca una noua, chiar daca proprietarul spune ca nu a fost vopsita de exemplu, aia se vede si cu ochiul liber.Alt aspect la o masina SH este, legat de partea mecanica, felul in care sunt suportii motorului, trebuiesc sa fie drepti si nesudati altfel masina a fost implicata intr-un accident frontal. Cum spuneam mai sus sa nu te astepti ca o masina veche sa nu aiba niciun defect alt exemplu: rugina. Cand alegi o masina uitate sa aiba cat mai putina rugina mai ales sub ea. Nu trebuie sa fi mare mecanic sa iti dai seama daca motorul masinii este bun sau nu, se aude si se simte daca el are sau nu, ceva. Eu ti-am spus cateva detalii referitoare la alegerea unei masini SH, poti cauta pe internet, pentru ca sunt forumuri si articole referitoare la acest lucru.A, si inca ceva, te sfatuiesc sa inmatriculezi masina pe altcineva(pe parinti), nu pe tine pentru ca o sa te "arda" rau la asigurare, fiind tanar si fara experienta in trafic, iti spun din propria experienta.Stima

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bine pentru verificat masina daca nu cunosti pe nimeni este sa scoti din buzunar un ban si sa te duci la un dealer autorizat sa ii faci o diagnoza computerizata.

legat de acte iti trebuie un act de vanzare cumparare facut cu vanzatorul, actele masinii (certificat, rca, civ) si certificatul fiscal al vanzatorului.

legat de taxe, trebuie sa platesti taxa de timbru daca masina e inmatriculata inainte de 2007 sau daca e imatriculata dupa 2007 dar are taxa recuperata. Trebuie sa ii faci rar ul, sa platesti taxele de numere si de certificat de inmatriculare. Mai ai nevoie sa faci un RCA pe numele tau (ai grija aici daca esti tanar sub 25 ani preturile sunt foarte mari. Ar fi bine daca o poti inmatricula pe numele parintilor)

| LDCCristi a răspuns:

Varule eu ti-as recomanda la inceput un tico sau o dacie ca sa te inveti dupa 1 an 2 ani iti ei ce masina straina vrei tu.pai ca sa inscrii o masina pe numele tau cam costa mult asa lasa pe numele la proprietar si fa o chitanta vanzare-cumparare la un notar

| Alinamark a răspuns:

Du-te la un birou de copiat acte unde inchei si contractul.

| LucaT a răspuns:

Primele 2 raspunsuri sunt foarte corecte dar, tine cont ca in Romania se face in decursul unui an 10000-15000 KM, calculeaza tu kilometrajul masinii daca te duci in targ toate masinile au intre 120000-170000 KM indiferent de anul de fabricatie, deci una e sa cumperi o masina 1997 cu 120000 km si alta ecand are 140000 km si este din 2009.