| oODonViperOo a întrebat:

Vreau un sistem audio pentru masina, de nota 10 din toate punctele de vedere(bass, voce etc.).Ce imi recomandati? Ce boxe, Mp3 player, tub...As vrea sa se auda calumea si in interior si in exterior cand deschid portbagajul, daca este posibil.

P.S. Pot sa "comand" un sistem audio cu toate cele sau doar separat se iau?

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

În primul rând depinde de buget, dar per ansamblu, player Alpine, boxe interioare „sistem DLS" și woofer ground zero, desigur, cu amplificator pe măsură.
Găsești pe be-loud.ro tot ce vrei.
Le poți și monta la ei, că au atelier.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deci vrei cocalareala.
Mergi pe "Sonny", "Paioner" si "Alpin". Cu cat mai scumpe, cu atat de bine.
Acum la modul serios, domeniul e mult mai complicat decat pare. Am montat ceva sisteme audio, si inca nu inteleg mai nimic de la cei care fac masini cu sisteme audio de competitie.
Poate pentru tine nota 10 ar fi si sistemul de 700-800 de lei din masina mea, ca bubuie ceva acolo. Eu am ascultat si casti mai bune.
Un sistem de nota 10 am vazut pe Dacia cuiva din oras de la mine. Cand "dadea drumul la bass" parca tuna afara. Stateam langa masina si mi se parea ca se aude din alta parte, eram la o strada distanta si aveam impresia ca e langa mine. Ala merita nota 10. Din pacate nu stiu ce ascundea portbagajul ala. Stiu doar ca a vandut statia cuiva, care folosea un subwoofer oarecare si nu mai era nimic spectaculos.
Din auzite, iti recomand asa:
-boxe MTX
-HU (player) Alpine cu iesire pentru subwoofer
-subwoofer Ground Zero + incinta bine calculata si facuta fara erori
-cabluri serioase, nu de alea la 70 de lei
-izolata fonic toata masina, si eliminati toti greierasii (eu cu sistem mic ma chinui de mult sa fac numarul de pe fata sa nu mai vibreze, chiar si la volum mic).
Pentru mai multe detalii, intri pe www.forum.4tuning.ro la sectiunea car-audio.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Felicitari,ai uitat ca subwoofer-ul are nevoie de amplificator...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

M-am gandit la el, dar nu am stiut ce sa-i recomand, de aia am sarit peste el.
Sunt de principiul ca statiile oricum au banda de frecvente larga, si puterea se masoara in W la toate, nu prea m-au interesat firmele, mai ales ca pana acum am lucrat cu puteri sub 1kw, si clienti cu "stic" cu manele...