| BloXinG a întrebat:

Salut tuturor! Am achizitionat o masina de curand si mi se pare ceva in neregula cu ITP-ul... Nu stiu cum sa va explic. Scrie doar data atat. Nu are nici-o stampila de la RAR sau ceva de genul. Scrie doar intr-o casuta RAR B. Unde scrie "Semnatura si stampila" Nu este nimic. Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca este prima inregistrare din "tabelul" cu ITP atasat certificatului de inmatriculare si datele sunt printate si nu scrise de mana atunci este perfect normal. Este vorba de o masina adusa din afara Romaniei si asta este primul certificat romanesc emis (sau al doilea, al treilea dar in interiorul perioadei de valabilitate a ITP-ului). In prima casuta este trecuta data la care expira ITP-ul, in cea de-a doua RAR B inseamna ca ITP-ul s-a facut la RAR in Bucuresti. Rubrica "semnatura si stampila" nu este completata.
Dupa ce o vei inscrie pe numele tau pe zona ITP vor fi scrise exact aceleasi date.

11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ați luat, se pare o mare țeapă! Ori mașina e furată, ori a avut accident rutier. Iar, ea a fost luată din remat ca daună totală, cârpită și dată de bună.
Ori este o epavă care nu a putut trece nici un ITP!

| Sofer a răspuns:

Verifici itp online dupa seria de sasiu sau nr auto! Si vezi care e treaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat de veche e masina?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Www.rarom.ro
Dai pe verificare istoric auto, bagi seria de sasiu, urmezi pasii necesari, dupa care vei primi raportul masinii tale, si vei afla valabilitatea ITP-ului.
Daca este falsificat, te sfatuiesc sa mergi direct la politie, sa depui o sesizare pentru fals in acte, altfel vei fi tu cel tras la raspundere.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru romeo78):

Citeste raspunsul meu. E perfect normal sa scrie asa la o masina care nu s-a prezentat inca la niciun ITP cu respectivul certificat de inmatriculare.
Si o masina dauna totala poate obtine ITP pe bune si circula bine mersi, Kia lui tata e in situatia asta, a fost inundata pana peste bord, o buna parte din electronica a cedat si a trebuit inlocuita, asiguratorul i-a dat dauna totala (adica 60% din valoarea asigurata) si masina a pierdut garantia de 5 ani totala (avea 4 ani si 8 luni vechime la incident) si cea de 7 ani pentru motor si transmisie. Masina va face 10 ani in octombrie, are doar 40.000 km parcursi si bateria originala. In afara pieselor afectate de inundatie (ultima a cedat la aproape 3 ani de la incident) in rest nu a schimbat nimic la ea.
Faptul ca o masina a fost avariata si refacuta nu conteaza din punct de vedere al ITP. Atata vreme cat masina a trecut ITP-ul, la RAR sau la o statie agreata are drept de circulatie pe drumurile publice.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru suntserios):

Ce relevanta are in cazul de fata? Are ITP-ul valabil, doar asta conteaza. Vezi raspunsul meu daca nu stii cum arata un talon "virgin".

| romeo78 a răspuns (pentru andreia67):

Când am spus daună totală m-am referit la un accident rutier în care a suferit avarii deosebite, mai ales la structura de rezistență!

| BloXinG explică:

Cum? Imi puteti da un link?

| BloXinG explică (pentru suntserios):

E din 2002

| BloXinG explică (pentru andreia67):

Da, este prima imatriculare in Romania. Masina a fost pe Germania.

| BloXinG explică:

Va aduc aminte ca este prima imatriculare in Romania. Masina inainte a fost pe Germania.