| Cata632 a întrebat:

O cunostinta de-a mea (sa ii zicem Ana) a venit la mine acum putin timp si mi-a zis ca e ingrijorata cu privire la un contract ce l-a semnat cam in graba(ceva legat de modeling).Eu am remarcat cateva chestii care sunt in neregula insa nu prea ma pricep, de exemplu: contractul este completat integral de Ana, cu scrisul ei(eu credeam ca aceasta copie trebuie pastrata de celalalt contractant pentru a avea scrisul ei si viceversa). Exista o stampila neagra in josul paginilor insa e o linie neagra peste ea cam de 1 cm( totusi ce scrie pe stampila e lizibil). Si inca un lucru nepotrivit: semnatura celuilalt contractant sau numele acestuia nu e nicaieri(trebuia sa fie langa stampila, nu?), nu este decat semnatura Anei, a celuilalt contractant nu e nicaieri.
Pretul contractului e de 1500 de lei pe care nu i-a platit integral pentru ca nu i-a avut la ea atunci. Dar nu vrea sa ii mai platesca acum, vrea sa renunte. In contract scrie: "Exista posibilitatea denuntarii unilaterale a contractului cu un preaviz de 30 de zile, fara a se mai percepe taxe suplimentare, partea care cere intreruperea va suporta cheltuielile contractului in desfasurare pana la data care are loc rezilierea respectivului contract". Asta inseamna ca e obligata sa plateasca tot neaparat? Mai scrie si ca neprezentarea la sedinta foto stabilita de cei doi atrage rezilierea de drept a contractului cu pierderea sumei achitate.
Si inca un lucru: aceasta firma nu are pagina de Facebook iar cand am cautat online am gasit un site unde trebuia sa platesti membership ca sa vezi informatii despre firma, deci nu am putut vedea nimic. Ce credeti ca ar trebui sa o sfatuiesc, contractul asta nu prea imi miroase a bine.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul nu este valabil fara semnaturile ambelor parti contractante.
Sunt aproape sigur ca exemplarul din contract, care a ramas la firma, este semnat si de reprezentantul acesteia, bineinteles daca nu este o inselaciune.
In orice caz sunt de parere ca Ana sa nu mai plateasca nimic, va ramane cu paguba avansului dar o sa-i fie invatatura, stii ce se spune: "Invatatura se plateste!"

| Cata632 explică (pentru Ioandelasal):

Dar ar putea merge undeva sa testeze veridicitatea contractului sau a stampilei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cata632):

Se poate testa doar la sediul firmei sau la Oficiul Registrului Comertului, unde este inregistrata firma.

| Panamax a răspuns:

Nu este prea inteligenta Ana.
Prostia se plateste.
O firma serioasa de modeling nu cere bani.