| Mukuro a întrebat:

Salut tuturor, am nevoie de niște sfaturi în legătură cu mașina mea dacă se poate va rog...
Am un Mercedes clasa a / A160 benzina,
Dacă aceasta mașină a stat un an jumate în curte fără sa fie pornita deloc fără vreo husa pe ea în cerul liber, care este părerea voastră a celor ce știu ce este aia o mașină. Eu personal nu prea sunt informat în domeniul asta. Ce spuneți o sa fiu nevoit sa bag foarte mulți banii în ea și dacă da. Cam cat? Sau piesele sau uzat? O sa am probleme cu ea?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum arata masina, daca mai porneste.

Posibil sa fie praf vopseaua sa ai nevoie de un polish serios. Bateria clar e praf.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa scapi schimband doar consumabilele:
-curea distributie
-filtre (aer/ulei/benzina)
-ulei
-antigel
-curele de accesorii.
Piese uzate nu cred sa ai, inspectezi atent toate furtunele sa nu fi crapat vreunul. S-ar putea sa fie necesara o curatare a sistemului de alimentare (rezervor+conducte), si o revizie la capitolul frane, care poate include printre altele cilindri pe spate (daca e pe tamburi), ceva furtunase si lichid nou.
Daca a stat pe pamant sau alt teren umed, te sfatuiesc sa inspectezi cu atentie caroseria pe dedesubt, sa nu fi ruginit.
Eu sincer, dupa un an jumatate, probabil m-as duce direct cu baterie si benzina, as porni-o si m-as plimba incet (si atent) 10-20 minute, sa vad daca e totul ok, apoi as schimba cel putin uleiul, apoi as examina cureaua de distributie. Bineinteles, cu conditia ca masina sa aiba frana, pe aia o verifici dupa primul metru de 'miscare'. Insa eu ma ocup singur de intretinerea/verificarea masinilor, cunosc in detaliu starea si vechimea pieselor, deci mi-e usor sa ma orientez.

| OldSoul a răspuns:

Daca a stat masina un an jumate cu benzina multa in rezervor s-ar putea sa ai ceva probleme la inceput cu alimentare, si eventual cu bateria, dar nu e mare problema asta.
Cu 200€ maxim se rezolva ambele.