| AestheticPerf a întrebat:

Daca cumpar un Mercedes W124, 2.3 benzina din 1990, pe langa masina mea de zi cu zi, sa o folosesc la plimbari ocazional, e scumpa intretinerea, trebuie sa bag bani des in ea? Piesele cum se gasesc?

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Trebuie să iei un mecanic pentru că cineștie câte modiicări au fost făcute in interiorul motorului, dacă nu cumva
au fost pusi cilindri din teava de sonda petroliera
si pistoane de la alta masina pentru ca alea originale nu se mai găseau
tocmai din acest motiv eu la o asemenea masina as dori sa fie văzută de un mecanic in interiorul motorului
aș cere sa fie scoase afara toate pistoanele si arborele cotit sa vad cum arata
as vrea să văd scaunele de supape de câte zeci de ori au fost alezate

as vrea sa vad compresia si sa verific locul unde calca garnitura de quloasa pentru ca daca are denivelări si alezări multiple
in afara de asta as vrea să vad cum arata carburatorul dar sa iau u ceasornicar cu mine care sa il examineze si sa il masoare in functie de caracteristicile tehnice specificate de catre fabricant penbtru ca este un sistem foarte sofisticat care daca este uzat sau modificat gata consuma 40 litri si nici nu are putere.
apoi as vrea să văd unde intra saxofonul in motor daca filetul de la acele suruburi este distrus si in loc de original au fost date gauri cu bormasina si puse niste suruburi la misto
apoi as vrea sa vad uzura flanselor de deasupra de sus din capul amortizoarelor si a bocselor si suprotilor ce tin motorul
pentru ca trebuie sa bagi bani peste tot in pompa de apa in alta garnitura in alti tacheti in alta distributie in alti rulmenti prin motor in alta segmentare
si in alte pistoane pentru ca pistoanele alea sunt tocite arse din aluminiu care acum a devenit poros ca si brânza aia cu găuri
iar cilindrii au zgârieturi de bagi unghia in ei
in afara de asta pinioanele din cutia de viteze au fost sparte de mai multe ori si incarcate cu sudura apoi refăcuți dinții cu pila

4 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Impozit peste 800lei, este putrezita toata pe dedesubt, sigur cel care o vinde nu s-a mai ocupat de ea in ultimul timp, deci o sa ai de bagat bani in ea. Cunosc pe cineva care avea un w124 diesel, din 1991 si mereu ii bloca masina la statia de itp pentru ca era prea veche. Nu recomand, doar daca nu ai ce face cu banii.

| AestheticPerf explică (pentru Adrian5575):

O Pot inmatricula ca vehicul istoric pentru ca are peste 20 de ani si in felul asta nu platesc impozit, nici rovinieta deloc. O sa ma uit bine la ea, incerclaughing

| Adrian5575 a răspuns (pentru AestheticPerf):

Masina trebuie sa indeplineasca mai multe conditii, nu doar sa aiba cel putin 20 ani vechime. Nu stiu exact regulile. In orice caz, succes happy

| zilog a răspuns (pentru AestheticPerf):

Atunciu te costa asigurarea de te rupe la aututurisme istorice, m-am uitat eu pentru un wartburg si faci infarct când vezi preturile
https://c7.alamy.com/......GGK7C2.jpg