| Ardei87 a întrebat:

Salut tuturor! Am un Passat B6 si am pe el computerul de bord Minidot (cel mai simplu care arata doar km, ceasul si temperatura) si am gasit sa cumpar celelalt Minidot adica care are acele de la ceasuri putin diferite si computerul afiseaza pe langa km si ceas sau temperatura si consumul INSTANT si as vrea sa-l cumpar. Buun, de o luna ma tot interesez si am inteles ca pentru MAXIDOT trebuie luata si o maneta de stergotoare pentru ca are butoane speciale pentru a accesa meniul, dar pentru Minidot care arata doar consumul este doar Plug & Play si atat fara nicio alta modificare doar ceasurile si atat. Intrebarea e daca asa este? Adica pentru ce vreau eu trebuie doar ceasurile si atat? ca mi-a zis cineva care vindea asa ceva ca doar atat. ceasuri si gata. Funda cel mai bun sfat.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ideea este in felul urmator, si mai simpla decat pare:
Maneta respectiva face trecerea intre "meniurile" computerului de bord.
Daca tu montezi ceasuri maxidot cu computer de bord nu vei putea face trecerea intre meniuri, deci vei ramane cel mai probabil cu primul meniu, cel mai probabil RANGE.
Este exact ca si cum ai folosi un calculator fara mouse/tastatura.

| Ardei87 explică (pentru OldSoul):

Daa stiu, dar eu imi iau Minidot. adica eu tot Minidot am acum, dar ce iau eu este un fel de Minidot 2 ca iti arata si consumul ceea ce al meu in momentul de fata nu face + acele de la ceas putin altfel. In fine deci trebuie luata si maneta de la stergatoare ca sa pot accesa meniul.