| AndrP a întrebat:

Am un Vw Passat b5.5 2002, 1.6 benzina.
Problema e că am dreptunghiul ala din bord care se află înfre cele doua ceasuri.
Este computerul de bord daca nu mă înșel care îti arata consumul si diferite chesti.
Chestia e ca la mine nu se aprinde deloc.
De ce oare?
Si ce pot face in acest sens?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai probabil ai un bec ars in spatele panoului de bord. Trebuie înlocuit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Judecand dupa faptul ca ai cea mai slaba motorizare de la Passat, cred ca ai o versiune "cheala", care nu include acel computer de bord. Acolo probabil ai doar un capac de plastic.
Daca ai avea ecran si ar avea o problema, s-ar aprinde macar lumina rosie pe fundalul lui, cand pornesti motorul.
Se poate instala BC (ecranul ala), chiar daca nu ai avut din fabrica, dar costa ceva bani. Sunt diversi tipi care se ocupa cu asta.

| AndrP explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De fapt am ca dotare si acel computer dar este modelul acela care nu arata consumul ci doar cativa martori pe jumatatea ecranului daca stii.

| Yiing a răspuns:

Verifica sigurantele. poate e arsa siguranta. daca nu, te poti duce la un service sa o vada baietii de acolo. ei iti pot spune mai clar.