| cosminX a întrebat:

V-as ruga sa imi spuneti cam cat m-ar costa actele complete al unui scuter cu motor de 49cmc
Si as mai vrea sa stiu daca la motor de 49cmc trebuie atestat(permis)

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Incepand de la 1 ianuarie 2013 iti va trebuie permis. Actele costa in jur de 400 de lei in Bucuresti si 300 in provincie unde primariile au taxe mai mici.

La toate acestea se adauga asigurarea care difera de la model la model nu stiu ce scuter vrei sa iti iei, aia costa de la 50 de lei pana la 350-400 de lei pe an!

| KaPy2 a răspuns:

Da,de la anul se baga permise de la 1 ianuarie 2013, cat te-ar costa actele nu stiu, stiu ca trebuie sa te duci la un notar sa dai declaratie pe propria raspundere ca nu-i furat si altecele

| cosminX explică:

Pai si din 2013 trebuie neaparat de la 16 ani dat pentru permis de scuter de 49cc?