| Andrei_Cioloca_1977 a întrebat:

Ce categorie de permis imi trebuie pentru un scuter cu motor de 49cmc, limitat la 45 km/h si de ce acte am nevoie?

Răspuns Câştigător
| Yz_Vlad_1997 a răspuns:

Scuterul cu motor de 49cc poate fi condus cu categoria B care se poate da la 18 ani, sau cu categoria AM care se poate da la 16 ani.Pentru a circula cu el ai nevoie sa fie inmatriculat, sa aiba itp si asigurare.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de categoria AM (moped). Te inscrii la o scoala de conducere si acolo inveti legislatie rutiera.