| Anomim3hx a întrebat:

Voi ce parere aveti. Vreau sa imi cumpar acum masina (incepator), ce parere aveti care ar fi mai buna dintre un W Golf 5 1.9 Tdi sau un Audi A4 B6 1.9 Tdi 131 cp?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca nu te deranjeaza faptul ca A4-ul este euro 3, ai face alegerea perfecta.
Da, e un Audi, piesele sunt scumpe, bratele la fel, dar totusi, iti recomand sa te urci intr-un Audi de 131 CP in mintile lui si sa-i dai talpa, si apoi sa te urci intr-un Golf, si sa faci acelasi lucru, cred ca vei stii dupa ce sa alegi.
PSbig grinaca ar exista motorul ala de 131 CP si pe modele mai noi, l-as cumpara.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ambele sunt bune și frumoase. Ție care-ți place?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ok, esti incepator. 131cp pentru incepator, nu e o idee buna. Din cele 2 as merge pe golf 5 fiindca e mult mai ok pentru un incepator, mai usor de parcat, consuma mai putin(motor cu mai putini cai si masina mai usoara), piese mai ieftine, mai tinereasca. Noi avem in familie un golf 5 plus 1.9 TDI 105cp (a lui tata) si eu am un Seat Exeo 2.0 TDI 143cp (un Audi B7 cu sigla de Seat). La drum lung e mai ok Seatu dar prin oras unde stau mai mult (probabil si tu ca incepator) e mai ok golful. Te strecari mai usor, e mai usor de condus (directie electrica), parchezi mai usor, etc.

| Alexandrionelu a răspuns:

Este același motor pe ambele variante, motor foarte fiabil. Întreținerea este aproximativ la fel. A4 este mai spațios și mai confortabil.

| Alexandrovsky a răspuns:

Golf 5 e mai fiabil. si costa si mai putin la intretinere big grin
si eu tot golf 5 vreau sa-mi iau