| Marionmk a întrebat:

Am o întrebare ce părere aveți despre golf 5 1.9 sau 2.0 de 120-150cp ca mașină de începător, mă văzut că prețurile la golf 5 au tot scăzut ajungând la 1500 de euro și cam vreau părerea cuiva daca merita

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu o mașină numa buna pentru începători. Doar sa ai grija ce cumperi la 1500 euro.

| Marionmk explică (pentru suntserios):

Am nu-i problemă că găsesc golfuri 5 un stare ok chiar și la 1500-2000 de euro

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In ciudat "cunoscatorilor", eu zic ca 2.0 TDI e superior lui 1.9 105cp. Adica nu e izvor de fiabilitate acel 1.9, cum sustin unii. 2.0 sunt mai multe coduri, unii spun ca sunt mai bune alea 8v, altii ca sunt mai bune 16v... Eu zic ca mereu e mai bun 16V, iar problemele de fiabilitate vin de la uzura si proiectarea proasta - sistemul PD + vacuumurile. Indiferent ca ai 1.9 105cp sau 2.0 doua axe 170cp, tot turbina, blocul de vacuumuri, cablajul injectoarelor, axul cu came si injectoarele, sunt puntele lor slabe.
Avatajul este insa ca 2.0 TDI are minim 140cp, mult mai vioi decat cei 105cp ai lui 1.9.
La caroserie trebuie sa fii atent pe aripi, atat pe fata cat si pe spate, sa nu aiba rugina sau reparatii de mantuiala (chit pe rugina, vopsea la spray). Au tabla destul de rea. Unele au chiar gauri in praguri.
Eu nu mi-as lua Golf 5, dar tine de preferinte. Sunt posesor de Opel cu motor 1.9 150cp, e mult mai ok la toate capitolele, in special la motor si calitatea tablei. Consuma intr-adevar 7-8 litri mixt, dar e o Vectra C break, prietenii mi-o poreclesc "sufragerie" sau "vapor". E exagerata ca dimensiuni.
Alternativele Golfului 5 TDI ar fi:
-Focus 2 1.6-1.8-2.0 TDCI (tabla ca la Golf dar stabilitate excelenta, mult spatiu si motoare bune)
-Astra H 1.7 - 1.9 CDTI (tabla foarte buna, intretinere simpla, pe spatiu nu sta foarte bine hatch-ul)
-Renault Megane 2 1.5-1.9 dci (tabla ok, confort mult, suspensie interesanta, costuri de intretinere decente, dar unii mecanici isi prind degetele in ele).
Mai ai si A3-ul, pe aceeasi platforma cu Golf, tabla pare mai buna dar si pretul mi se pare ca e mai piperat.

| Marionmk explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu vreau o mașină care sa nu mă spargă pe consum și să fie o întreținere ieftina? ea am vb deja cu un prieten care are golf 5 și nu a văzut probleme cu el

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marionmk):

Pana la urma iti cumperi ce iti doresti, ce te atrage. Bineinteles si in functie de masinile pe care le gasesti.
Am vorbit doar de diesel-uri in 4 pistoane, nu o sa-ti consume mult nici unul dintre ele.
1.5 dci de la Renault, 1.6 TDCI de la Ford si 1.7 CDTI de la Opel sunt cele mai economice.
Golf 1.9 105cp probabil ar consuma 5 in exterior si 8-9 litri mixt, in timp ce Opel 1.9 CDTI in versiunea 16V/150cp imi consuma undeva la 7-8 litri mixt, pe distante scurte. La drum undeva pe la 6% cu aer conditionat (niciodata nu il dezactivez) si masina plina.