| Cucu_Marian_2000 a întrebat:

Salut, voiam sa știu, dacă un scuter are 49cc sau 50cc și prinde viteza de peste 60 km h, poate fi condus cu B-ul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu, deoarece la moped viteza ar trebui sa fie limitata la maximum 45 de km/h, conform Codului rutier, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
Si cred ca viteza poate fi limitata. Pe de alta parte nu cred ca un politist, daca te-ar opri, ar incerca sa vada ca viteza este mai mare, s-ar uita doar la celelalte 3 caracteristici, respectiv CC, putere si greutate, acestea rezulta din acte.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Categoria B oricum include subcategoria AM, deci scuterele pana in 50cc pot fi conduse de cei cu categoria B.

| florin926481f a răspuns:

Poate fi condua cu B da adica AM cand iei B ul iei si Am si se duce undeva la 70 km h