| bluebluets a întrebat:

Salut, am 17 si doresc sa achizitionez un ATV sau Scuter

Pentru ATV 125cc imi trebuie permis si ce permis(B1 sau A1?)
Am voie sa circul cu el pe drumurile publice
Cat prinde cu sau fara limitator?
Dar pentru cele de 49cc ce imi trebuie si daca este voie sa circul cu el pe drumurile publice?

Pentru Scuter pana in 50cc imi trebuie doar atestat?
Dar un scuter pana in 125cc am voie sa il conduc, am nevoie de permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru toate vehiculele cu motor ai nevoie de permis de conducere, incepand cu cel de categoria AM (pentru mopede) si trebuie sa ai varsta minima prevazuta de OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata prin Legea 203/2012.
Pentru ATV ai nevoie de permis de conducere categoria B1, pentru scuter pana la 50 cmc ai nevoie de categoria AM iar pentru cel de 125 cmc de categoria A1.
Dupa obtinerea permisului de conducere, inscrierea/inmatricularea in circulatie si obtinerea asigurarii RCA poti circula pe drumurile publice.
Vezi incadrarea in categorii in Anexa nr.1 la L.203/2012 sau OUG 195/2002 actualizata.

3 răspunsuri:
| tracicus a răspuns:

Dupa noua lege trebuie! A

| bluebluets explică (pentru tracicus):

Si pentru 49cc?

| tracicus a răspuns (pentru bluebluets):

Asta nu sunt sigur. nu vreau sa te prostesc