| ozidroid1ozi a întrebat:

Salut,vreau sa imi construiesc un cart si am nevoie de multe sfaturi ca de exemplu daca sa fac cadrul sau sa il cumpar, ce motor sa pun si chestii de genu'. DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce dimensiuni de kart?
La cat sunt de scumpe rotile, scaunele si directia de kart de mici dimensiuni, eu zic ca e mai simplu si mult mai distractiv sa construiesti un buggy, ceva de genul dune-buggy:
http://farm3.static.flickr.com/2380/2204490426_2dd6471c22.jpg
Cadrul il calculezi bine, si il faci din teava rectangulara, sudata cu orice aparat simplu cu electrozi. Folosesti piese de Dacie 1310, pe fata lasi doar directia, pe spate pui motorul, blochezi port-fuzetele cu tiranti fixi, si ai un 'monstru' usor si puternic. Daca nu esti cu toate acasa, sari de 140km/h, cat prinde o Dacie, fiind foarte usor. Iti trebuie un loc de joaca pentru el, pe drumuri n-ai ce cauta, decat daca obtii ceva numere pentru utilaj agricol, daca stai in zona rurala.
Daca nu esti mecanic cu experienta in sudura, si macar 2000 de lei pentru acest proiect, mai bine te lasi.
Sa faci un kart de copiii poate fi usor, daca gasesti un cadru comunist de kart, cu roti, directie si frana, si ii pui motor. Dar eu n-as sta sa ma chinui cu asa ceva, te scutura ca naiba, iti sparge timpanele si abia se misca.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Motor de drujba mare, roti de roaba, cadrul il faci tu, schema de pe net