| matias1212 a întrebat:

Salut,vreau sa imi vopsesc bicicleta, cadrul negru iar furca vreau sa o vopsesc in dungi pa lateral
Stiti vreau video/site/blog despre cum as putea face asta?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Demonteaza rotile, scaunul, lantul, pedalele cu tot cu ax... Si restul pieselor care nu trebuie vopsite.
Cumpara o coala de smirghel de 360, si slefuieste toate zonele ce urmeaza a fi vopsite, daca bicicleta are vopseaua ok (nu decojita), si nu exista zone ruginite. Daca ai zone cu vopseaua crapata/cojita, sau rugina, cumpara si o coala de smirghel de 80, si da intai cu ea, pe zonele afectate.
Cand termini de slefuit cu 360, vopseaua nu trebuie sa mai luceasca aproape de loc. Unde mai luceste, insisti mai mult cu slefuitul, eventual dai intai cu 80, si apoi cu 360.
Apoi stergi bine zonele cu o carpa uscata/umeda, sau poti chiar sa le speli cu jet de apa, dar apoi o lasi la uscat ca sa poti trece la etapa urmatoare.
Cu o carpa curata, imbibata cu benzina sau diluant, stergi toata suprafata, apoi cu unul-doua spray-uri cu vopsea, dai 2-3 sau chiar 4 straturi subtiri, cu pauza intre ele de vreo 10 minute, sa apuce sa se usuce, altfel curge.
Prima data o faci toata neagra, apoi, cu banda de hartie, trasezi dungile pe care vrei sa le faci, si le vopsesti separat. Ai grija cum folosesti banda, trebuie sa izolezi zonele pe care nu vrei sa ajunga cea de-a doua culoare, dar sa delimitezi bine si zona libera in care vrei sa iasa dungile de alta culoare. Foloseste si un cutter finut pentru a decupa banda, dar ai grija sa nu zgarii vopseaua.