| alindragoi101 a întrebat:

Salut, vreau sa schimb bateria la trotineta mea electrica, știu tot ce este nevoie sa o schimb, ca tensiunea trebuie sa fie la fel etc, etc,. Am o baterie de 5Ah (183Wh) 36V si as schimba o cu o baterie de 10Ah (360Wh), lucru ce mi ar dubla autonomia, dar întrebarea mea este. Influențează si viteza maxima a trotinetei? Am scos limitatorul si de la 20km/h duce 30-34 km/h, nu ma plâng, e o viteza destul de mare dar este cineva pe aici ce si-a schimbat bateria cu una mai Puternica sa-mi explice dacă Influențează viteza? Poate accelerația dacă nu viteza maxima?, n ar strica nici câteva sfaturi cum ai schimbat o sau poate greșeli pe care n ar trebui sa le fac. Mersi

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu recomand sa circuli fara limitatorul de viteza!
Riscul de accidentare creste vertiginos (cu viteza), iar in caz de accident TU vei fi pus vinovat si va trebui sa suporti TOATE cheltuielile (inclusiv spitalizarea si despagubirea accidentatilor)!

| sierra1 a răspuns:

Noua baterie câți volți furnizează?

| alindragoi101 explică (pentru sierra1):

Tot 36v, doar ca capacitatea (a mea are 5ah sau 183wh iar ce vreau sa cumpăr are 10ah cu 360wh) dar ceea ce ma interesează e dacă ar influența viteza trotinetei schimbarea bateriei cu una mai puternica. Dar recent am zis ca numai îmi bat capu cu upgrade uri și îmi iau o bicicleta electrica cu autonomie 60km+ și numai am treaba, poate scot limitatorul și la aia dar din câte am înțeles dacă trec de 45 km/h trebuie permis, sau?

| sierra1 a răspuns (pentru alindragoi101):

Dacă tensiunea a aceeași, la fel va fi și viteza