| aNdr3i1947 a întrebat:

Vreau sa schimb luminile de poziție ale mașinii. Pot pune lumini LED?
Dacă da voi avea probleme?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

100% legal este doar daca pui becuri clasice, omologate.
Punand led alb sau galbui, s-ar putea sa nu se lege nimeni de aspectul asta, dar daca pui alta culoare, esti victima sigura, iar sanctiunea e destul de naspa: amenda contraventionala, retinerea certificatului de inmatriculare, iar pentru a-l recupera, trebuie sa platesti amenda, sa pui becuri omologate, si sa mergi pana la RAR pentru a constata remedierea problemei, apoi mergi la politie pentru a intra din nou in posesia lui. Pierzi cel putin o zi, si niste sute de lei.
Abaterea se incadreaza la "defectiuni sau modificari neautorizate la sistemul de iluminare-semnalizare".

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merge

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fiindca este ilegal!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar ramai fara talon... in rest nu prea ai sa ai probleme.

| DaniTDCI a răspuns:

Eu la pozitie am cu led alb si nu e nicio problema

Răspuns utilizator avertizat