| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu ce diferenta este intre cutia manuala si cea automata! si in + ce inseamna p,r,n,d, s? mersi! funda si inteligent.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cutia automata schimba singura vitezele, la cea manuala le schimba soferul

p- parking
r - reverse
n - neutral
d - drive
s -sport

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Multumesc, nu stiam sigur cum se traduc initialele!

2 răspunsuri:
| bogdytzu a răspuns:

P-parcare r-reverse(de dat cu spatele) n-neutru d-drive s-sport.
Diferenta intre ele e ca cea manuala are ambreiaj pe care tu il comanzi cu piciorul stang si prin apasarea lui si miscarea manetei de viteze se realizeaza schimbarea treptelor. la cea automata isi schimba singura vitezele la o anumita turatie