| Vise_Vise_1996 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu daca se poate pune o boxa de combina (din aceea medie, cam jumatate de metru) la masina. Am cablurile pe spate trase deja si ma gandeam ca pot sa iau semnal de acolo. Stiu, e taranie, dar o sa fie in portbagaj, iar daca nu se aude cum ma astept o dau jos..

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pune-o linistit, s-ar putea sa se auda chiar foarte bine.
Trebuie sa ai insa un player mai potent, ca putere, si masina hatchback sau break, sa nu fie portbagajul inchis, altfel nu se va auzi prea bine.
A avut un prieten boxe de combina pe un Golf 2, cu mp3 pioneer, si se auzeau foarte frumos, pe bancheta din spate simteam bass-ul in stomac. Si eu am vazut cateva sisteme, nu sunt usor de impresionat. Am vazut pachet cu statie+subwoofer (Blaupunkt), care se auzeau mai prost decat 'tigania' asta.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Player mai potent" Toate playerele scot maxim 25W/canal, asta in caz ca nu este un player mai slab, care scoate 10W/canal...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

Eu am un player la care pe cutie scrie 4x25w, iar realitatea e pe la 4x5w. E din ala fara CD, doar cu stick si card, la 100 de lei nou. Noroc ca am statie, ca altfel il acoperea zgomotul cauciucurilor.
De aia am zis sa aiba player 'potent'. Daca puterea reala e la 4x10W, e foarte bine, daca proceseaza si sunetul eficient.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,poti asculta muzica la un cd player care scoate 4x10W,dar alta treaba e cand ai o statie 4x70W+4 boxe care duc 70W RMS smug

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

Eu momentan am sub Magnat care functioneaza pe la 100W, plus doua boxe de 8 inch, care primesc vreo 50 de W bucata, si am ceva muzica, dar nu e prea inteligenta configuratia, din pacate. Ar trebui sa schimb HU in primul rand, ca nu proceseaza sunetul calumea... Probabil o sa trec pe tableta + placa de sunet externa. Daca as mai vrea putere ar trebui sa trec la ceva in 2 Ohmi, ca acum toate sunt in 4, iar statia poate duce in 2 ohmi, si se dubleaza puterea big grin
Daca n-ar fi atat de costisitor domeniul as cumpara o masina doar pentru proiect audio, ceva mic si solid, sa poata fi antifonat calumea... Dar la cum stau cu banii in prezent, e bine ca n-am ajuns inca sa-mi vand Magnaturile laughing

7 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Daca nu are impedanta mai mica de 4 ohmi, poti sa o pui, asta in cazul in care nu mai ai nici un difuzor pus pe acea iesire.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca boxa are rezistenta interna mai mica de cat cea necesar risti sa arzi scula din masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ai sa ai nevoie de un amplificator