| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,am anulat recent clapetele de admisie si cand am scos galeria de admisie a curs putin ulei din ea! Tin sa mentionez ca o perioada am circulat cu filtrul de particule infundat la maxim! Initial cand am observat ca masina nu mai trage si nu mai urca mai mult de 120 de km/h am pus testerul si mi au fost date 4 erori la filtru de particule cum ca este infundat,plus ca este pusa presiune pe turbina! Bun,am fost sa curat filtrul de particule,am lasat masina la service si cei de acolo mi au curatat catalizatorul, nici de cum filtrul de particule! Intr un final l am anulat si am scapat de toata problema. Intrebarea mea este daca acel ulei este din cauza "chinurilor" prin care a trecut masina cat a mers cu filtrul infundat sau este si altceva?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Uleiul din admisie este scapat de turbina; intr-o mica masura este normal, daca e mai mult, e problema. Poti verifica turbina la mana, adica incerci jocul axului; daca nu e sesizabil, e in regula. Daca joaca binisor, te apropii de reconditionarea ei.
Legatura cu filtrul de particule nu are.