| Andreas96 a întrebat:

Salutare...Am nevoie de raspunsul vostru daca sunteti amabili. Credeti ca o masina cu transmisie automata ar avantaja un sofer scund? Multumesc anticipat, astept raspuns.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are nici o legatura cu transmisia automata.Nu duce lipsa de pedale.Chiar daca are numai doua.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fix irelevant daca are sa nu cutie automata. La manuala e doar o pedala in plus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nici cea mai mica legatura cu inaltimea.

| mgtow a răspuns:

Avantaju e ca nu schimbi vitezele cu mana si nu e consum mai mare de combustibil, depinde cum o calci asa se invata sa haleasca mancarea devreme sau mai incet

| Eastwood a răspuns:

Nu are legatura, ca e automata si manuala tot asa conduci!

| relian a răspuns:

O masina cu transmisie automata avantajeaza orice persoana, deci este mult mai comod sa conduci o astfel de masina decit una standard.Noi mergem inainte, deci viitorul nu este al masinilor standar ci al celor automate. Oricit ar fi ei unia innebunit dupa masini standard nu pot dovedi niciodata nimic, nici ca masina standar e mai buna sau ca ar fi mai comoa sau mai usor de condus.Eu am condus ambele masini si nu asa in treacat, ani de zile si iti zic ca ma las pagubas sa conduc o masina standard.Am fost anul asta in RO si am folosit masina surori mele care e standard.Frate i-am zis ca nu-mi mai trebuie, faci febra la mini si la picioare de atita schimbat, de atita atentie si asa mai departe.Nici nu-ti imaginezi cit de uosr se conduce o masina automata, cit de relaxat o sa fii si asa mai departe. Aveam si eu un prieten innebunit dupa standard.A emigrat si el in Canada si odata il intrebi.Ce faci tot masina standard ai? Zice aaaa man pai evouluiez si eu ce naiba.El condusese vreo 20 de ani in ro numai standar.Deci nu intreba pe unia care nici nau vazut masini automate sau care doar sau urcat in una asa, intreaba pe unia care conduc zilnic. Unde sint eu sint oameni care zilnic conduc si una si alta.Si ce ti-am zis eu acum aia spun si ei. Ziua lucreaza pe camioane mari standard, in timpul liber masina lor care e automata.Deci o astfel de masina avantajeaza pe oricine asta e raspunsul corect.As zice chiar si pe cei care fac curse dar ma abtin ca or sa sarara aia ca vorb prostii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inaltimea te poate dezavantaja la vizibilitate, si atat. O transmisie automata e pentru blonde precum Relian, pedalele sunt tot acolo, doar ca lipseste ambreajul.
Nu te mai plange, si apuca-te de condus "ca oamenii".
P.S.: Vezi ca automatele fac praf consumul, ai nevoie de motor maricel ca sa se miste cum trebuie cu automata, iar in majoritatea cazurilor, transmisia automata mai mult te incurca iarna.
Probabil ai vazut la tv ce se intampla cand vin zapezile brusc, la americani.
Daca te gandesti insa sa-ti cumperi un Mercedes E320, se schimba povestea, aia e genul de masina care merita sa fie automata. Are transmisia foarte ok, se descurca in orice situatie. Daca dezactivezi totul si treci pe manual (desi n-o sa poti manevra ambreajul), pe un drum alunecos, face pirueta din prima, la plecarea de pe loc, pe cand cu toate cele activate, pleaca de parca ar fi pe asfalt uscat.
Dar daca te gandesti la un Yaris automat... Ia-te de mana cu Relian.