| DaniTDCI a întrebat:

Transmisie automata sau manuala la o masina? de ce?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Automata. E mai practica (face treaba de una singura), mai comoda (piciorul stang scapa de sarcini), mai sigura (controlezi volanul cu ambele maini), mai fiabila (adio disc de ambreiaj, placa de presiune, rulment de presiune etc). Manuala are doar avantajul conservatorismului, care dispare rapid la toti cei care au condus macar o luna o automata.
Ideile preconcepute despre automate sunt contrazise de realitate. Astfel, de exemplu, daca nu ar fi sportive, nu le-ai intalni pe 63AMG, pe M-uri sau pe Ferrari. Daca ar fi defectuoase, americanii ar avea mai multe service-uri decat McDonalds-uri. Performante scazute nici nu stiu ce inseamna, masinile performante nu prea ofera cutii manuale ca sa putem face comparatii. Despre consum, analizati cifre, o cutie cu 7-8 rapoarte schimbate la momentul oportun va bate la curul gol o manuala cu 6 trepte schimbate de un sofer cu abilitati medii spre superioare (despre marea majoritate nici nu vorbesc). Cutia manuala se intretine mai usor... serios?!? Dar ce trebuie sa ii faci in plus automatei? Sa verifici periodic uleiul si sa completezi daca e cazul? Exact la fel ar trebui sa faci si la manuala, doar ca nu ai joja...

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Automata.
Deja tehnologia este suficient de avansata pentru cutiile noi incat sa dispara preconceptiile ca se strica repede, consuma mult sau au performante mai scazute.

In plus traficul e din ce in ce mai aglomerat, iar in marele orase cutia automata e mana cereasca

| alexwahl a răspuns (pentru suntserios):

O cutie automata are performanta mai scazuta!

| alexwahl a răspuns (pentru suntserios):

Cea automata e mai usor de manevrat, ofera mai mult comfort, motoru si caroseria sunt mai protejate (intr-un fel) deoarece, cutia automatA nu smuceste cand schimba vitezele. Sunt mai multe feluri de cutii automate. Eu vorbesc de modelele mai noi.Cea automata e mai scumpa.Are filtru de ulei, are o parte electrica. Cutia manuala e mai economa, mai ieftina, se intretine mai usor.

| suntserios a răspuns (pentru alexwahl):

Si o masina cu scaune incalzite si cruise control costa mai scump, dar comfortul se plateste... nu era vorba de pret pe nicaieri. Si cei 500 pana la 1000 euro in plus daca e vorba de o masina nou se vor simti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de masina/cutie.
Am condus cateva VW-uri destul de puternice, cu cutie DSG - ASA DA! Daca ar fi avut padele, erau superbe.
Am un Saab de 150cp, cu o cutie automata de tehnologie invechita - nu am acces la toata puterea, nu pot controla tractiunea deloc. E foarte naspa.
Unele automate sunt ok, altele sunt un handicap. Depinde de masina.

| denisTiky a răspuns:

Manuala, are mai multa viteza (asa am auzit de la tata nu ma intreba de ce ((= )

| suntserios a răspuns (pentru denisTiky):

Ai auzit prost

| denisTiky a răspuns (pentru suntserios):

Scuze frate, asa am auzit, nu stiu daca e util comentariul meu, da am vrut sa ajut!