| crisa a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent si sunteti singurii care ma pot ajuta... happy
As dori sa girez o colega de serviciu, pentru un credit, desigur. Intrebarea mea este: pot fi girantul ei, in conditiile in care eu deja sunt inregistrata ca si coplatitor la un credit auto? (eu si sotul ne-am luat masina in rate, deh.)/
Va multumesc anticipat si astept sfatul si raspunsul vostru!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In conditii normale da, dar depinde de politica bancii si de prevederile privind girantii din normele lor de creditare. Am lucrat mai multi ani la o banca mare si stiu ca se lua in considerare faptul daca jumatate din salariul girantului acopera atat obligatia lui ca si coplatitor, precum si obligatia ca girant, precum si antecedentele lui ca debitor(modul cum a restituit eventuale credite avute). In orice caz un raspuns concret il poate da doar banca respectiva, fiecare banca are reguli proprii de creditare. Totusi eu sunt sceptic, nu prea cred ca o sa accepte, mai ales in conditiile actuale. Numai bine!

6 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Mai bine mai gandeste-te cu giratul pentru colegi... ce faci daca se intampla ceva si ea nu va mai putea plati creditul?

| gabriela a răspuns:

Fereste-te de girare!

| vasiledumitru a răspuns:

Daca va accepta banca de la care vrea colega sa ia credit poti fi gira, da esti sigura ca colega ta va plati si nu va trebui sa platesti tu in locul ei?

| ciprianos a răspuns:

Daca nu ai avut intarzieri sau alfel de penalizari nu vad de ce nu ai putea gira pentru colega ta!
Mai depinde acum si de politica bancii respective, o sa-ti faca "interogatoriul" obisnuit dupa care iti acorda un punctaj iar daca te incadrezi va fi in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti angajata si nu airestante si ijntaezieri in cazul unui credit, poti sa o girezi www.publijobs.blogspot.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu gira pentru nimic in lume! Niciodata!
E cel mai riscant lucru din lume!