| IMC90 a întrebat:

Transmisie manuala sau transmisie automata?
http://www.4tuning.ro/......10607.html

Sunteti adeptii vorbei clasice : "un sofer adevarat trebuie sa simta masina si s-o controleze cum vrea el, deci se exclude din start transmisia manuala" sau adeptii versiunii moderne: " cutia automata sporeste confortul, creste performantele si inlatura definitiv stresul urban"

In SUA, nu exista transmisie manuala decat la comanda speciala

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ford Mustang (Shelby) GT are transmisie manuala. Sunt destule si in America, tinand cont de faptul ca ei au toate marcile de "muscle cars" care au transmisie manuala/semi-automata.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si costa o gramada de bani cutia automata cand o repara, cea manuala e pentru soferii adevarati. Daca ie lene sa schimbe vitezele si il doare mana sa opteze pe automat sau daca isi permite avand bani sa isi puna.

| 0rlando a răspuns:

Prefer o semiautomată.

| SoulReaver a răspuns:

Da e adevarat ce zice Rubyray si in + o cutie automata costa o caruta de bani sa o cumperi si prea putin isi baga nasul sa o repare. Pe cand una manuala nu costa atat.

| atraiptatipovestiviata a răspuns:

Depinde foarte mult ce masina vrei sa iti cumperi cu transmisie automata/manuala si pentru ce o vrei. Evident ca pentru drumuri lungi, autostrazi, etc este binevenita o masina cu transmisie automata, insa s-ar putea sa ai surprize daca iti cumperi o masina second-hand si sa se strice mai repede decat crezi. Pentru circulatia in mediul urban, eu prefer transmisia manuala.

* Mare atentie la masinile second-hand cu transmisie automata cumparate de la handleri (parcuri de masini, etc). De obicei, unii, cumpara masinile cu transmisie automata stricate sau defect si le vand ca si cum nimic nu ar fi in neregula. Nu cred ca este placut pentru nimeni sa dea o gramada de bani pe o masina si sa se trezeasca dupa un timp ca s-a stricat.