| ssmecheru33 a întrebat:

Salutare.
Am o întrebare legată de asigurarea din UK. Tatăl meu are asigurare pe numele lui, eu am permis de aproximativ un an și jumătate. Ce se întâmplă dacă eu conduc fără să fiu inclus pe asigurarea lui? Știu că primesc amendă, dar se poate să fie suspendată mașina sau alte chestii?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa eviti orice problema, mai bine nu conduci deloc si-l lasi pe tatal tau sa sofeze, ca in caz de accident sa nu fii nevoits a platesti si masina ta si a celuilalt fiindca tu nu esti trecut pe asigurarea si mai mult ca sigur ai sub 25 de ani.

| Komarov a răspuns:

Am fost in situatia ta, sanctiunea este urmatoarea 6 Puncte pe permis, codul IN10 pe permis ( driving without a valid insurance ), masina se suspenda doar in cazul in care propietarul de drept al ei nu este de gasit, deci la tine daca te prinde unul din parinti poate veni sa o ridice, amenda este 300£ la prima abatere, si devine nelimitata cu repetarea greselii, cel mai bine e sa fii adaugat pe polita lui, sau in cel mai rau caz sa iti cumperi strategic o masina ieftin de asigurat ex : Toyota Aygo, VW UP, Peugeot 106, etc, nu te lasa pacalit de Polo-uri ( risc cel mai mare de asigurare, ca este cea mai furata masina in UK), nu te risca sa te urci fara asigurare ca iti limitezi sansele de a pune mana pe volan in UK