| patrick2004 a întrebat:

Salutare, am o intrebare mai complicata,
recent am admis examenul auto, masina ce urmeaza sa o conduc este mostenita de la tatal meu, in talon figureaza pe numele lui... eu ca sa pot face asigurarea RCA sunt nevoit sa schimb talonul masinii? E costisitor, ce acte am nevoie pentru a schimba talonul masinii si a ma trece pe mine.
Am inteles de pe net ca pot face asigurarea RCA cu succesiunea si fiscalul de la primarie.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In baza certificatului de mostenitor, in care sa fie trecuta si masina, o vei putea inmatricula pe tine.
Pentru inmatriculare este nevoie de RCA, asa ca aceasta o [poti face inainte de inmatriculare, tot in baza certificatului de mostenitor si inregistrarii la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii de domiciliu.
Nu este costisitor, mai ales daca pastrezi numerele de circulatie, chiar cred ca nu va trebui sa platesti nimic, cu exceptia asigurarii RCA si ITP, daca nu mai este valabila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie sa treci mașină pe numele tau, nu te costa nimic decât RCA nou