| Antonio9166 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, am permis si tocmai am primit masina dar este inmatriculata in Italia si o primesc de la cineva care nu imi e ruda... pot sa o conduc fara probleme chiar daca este pe numele unui cetacean italian, deocamdata nu are rost sa ii schimb proprietarul si asigurarea tocmai a fost platita, pot exista probleme sau ce imi trebuie sa pot sa o conduc fara probleme...multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa inchei un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) cu cetateanul italian.
Altfel mereu o sa fii oprit si ti se va cere ca sa dovedesti ca masina o conduci legal si nu este furata si nu vei putea dovedi pe loc, va trebui sa astepti confirmarea.
Nu cunosc legislatia italiana dar precis exista si acolo ceva similar contractului de comodat de la noi.