| Mihai_Ungureanu_1973 a întrebat:

Salutare am o masină Ford Galaxy 1.9 tdi 115 cp an 2002 nu mise încălzeste de loc radiatorul de răcire și dacă pun antigelul la nivel îmi dă afară pe la capacul de la vas după daca merg mai lejer nu mai dă afară dacă merg mai turat 2500 3000 da apa afară termostat schimbat am desfăcut un furtun din partea de jos de la radiator și nu a curs nici o picătură de antigel să facă presiune de la garnitura de chulasă sau e înfundat radiatorul vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Cel mai simplu se face testul de gaze la vasul de expansiune, costa 80 de lei si va spune cu certitudine daca exista gase arse in instalatia de racire.

| Mihai_Ungureanu_1973 explică (pentru KovacsB):

Bună am făcut cu un fel de epurbetă cu un lichid albastru și după 15 min s-a decolorat un pic cand am cumpărat testărul scria în prospect ca dacă garnitura de chiulasa a arsă sau chiulasa deformată lichidul se face din albastru verde sau incolor

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Radiatorul se incalzeste atunci cand termostatul deschide. Adica peste 90 de grade. Dar vorbim de temperatura reala, nu cea din bord. Galaxy e un Sharan rebrand-uit, iar la VW, temperatura din bord inseamna absolut nimic, ca nu e cea reala. Iti trebuie tester pentru cea reala.
2. Daca iti arunca antigelul afara, probabil sufla garnitura de chiulasa. Exista teste pentru chiulasa, poti face unul, ca sa te convingi.