| Cozzz a întrebat:

Salutare, am o problemă la sistemul de ventilație la golf 4.
Funcționează cat funcționează și după o bucată de timp se oprește și se mai oprește când virez dreapta și când virez stânga pornește.
Ce aș putea să-i fac?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce anume se opreste si porneste. Daca te referi la ventilator, s-ar putea sa se fi mancat "carbunii" (periile) din el, sau sa fie pe duca rezistenta treptelor.

| Cozzz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu mai băga aer în mașină și parcă se aude un țăcănit din față de la motor, și când opresc din butoane nu se mai aude nici țăcănitul

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cozzz):

Tacanitul ar putea sa fie cuplajul compresorului de aer conditionat, si e bine daca se aude, inseamna ca e in stare de functionare instalatia de freon.
Problema e la aeroterma, mai exact la circuitul ventilatorului. Ori ventilatorul in sine e defect, ori comanda lui (butonul/modulul), ori rezistenta de trepte, ori cablajul, ori sigurantele.

| Cozzz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc frumos!