| IeremiaAlin68 a întrebat:

Salutare,am o Skoda Felicia de prin 1998, si am cumparat tamburii pe spate sa ii schimb,cu relmenti,tot ce trebuie, chestia e ca intra foarte greu si roata e intepenita, intrebarea e de unde anume pot regla sabotii astfel incat sa ii mai desfac cumva sa poata intra tamburii si sa se invarta frumos fara sa frece pe undeva

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie presă. Ca sa tragi tamburul de pe rulmenti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce sistem de reglaj are; poate fi cu rotita, poate fi cu "pana".
In orice caz, nu te baga, apeleaza la un mecanic, pentru ca vorbim de frana, si se vede ca nu te pricepi.
Sabotii trebuie reglati cat sa intre tamburul usor frecat de ei, altfel nu vei avea frana de mana buna, sau chiar deloc. Cursa e mica, trebuie sa stea ferodoul aproape de tambur, de aia are si reglajul automat, sa se apropie singur la distanta milimetrica, altfel iti tine frana de mana sus de tot.
Lasa invartitul frumos, apeleaza la un mecanic.

| xerxes1 a răspuns:

1.Trebuie sa slabesti cablul de la frana de mana.La unele modele este chiar sub canapeaua din spate.
2.Ai un sistem de recuperare uzura in tambur care trebuie rotit ca sa micsoreze distanta intre cei doi saboti, este chiar sub pistonas, are niste sigurante ca sa nu se roteasca inapoi.