| Razvan77777 a întrebat:

Salutare vreau sa schimb radiatorul căldura habitaclu pentru Skoda Octavia 2 și nu știu dacă trebuie sa golesc tot antigelul sau pot sa desfac liniștit radiatorul și o să curgă doar ce este pe tava lui.

Răspuns Câştigător
| AndreiBistriteanu a răspuns:

In general nu este nevoie sa golesti instalatia, trebuie sa folosesti doua cleme care obtureaza furtunurile din spatele motorului tur si retur care vin spre radiatorul din habitaclu.Sau desfaci mufele rapide din spatele turbinei si lasi sa curga.
Dar daca radiatorul s-a infundat a facut-o din cauza mizeriei din instalatie, bine ar fi sa inlocuiesti tot lichidul.
Apoi ca sa nu te chinui cu demontatul si montatul care in general dureaza 30 de min, trebuie sa desfaci surubul care tine fixate tevile de aluminiu care vin spre radiatorul din habitaclu, ca sa ai acces trebuie sa dai bateria jos si tubul de aer de aspiratie de la filtru pana la turbina.O sa -l vezi exact intre cele doua furtunuri de cauciuc.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

NU trebuie să golești totul, radiatorul in cauză e mai sus și pe principiul vaselor comunicante, "grosul" rămâne bine-mersi in blocul motor