| GrigoRee94 a întrebat:

Salutare!

Am si eu nevoie de raspunsurile voastre la intrebarea de mai jos! :d

De curand am achizitionat un Logan care are numerele de inmatriculare pe Bucuresti si eu sunt din Pitesti, ce acte imi trebuiesc ca sa schimb numarul de inmatriculare de pe Bucuresti pe Pitesti si cati bani ca vreau sa imi pun preferential? Mersi mult

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Tot ce a spus AndreiOpel este perfect dar mai trebuie adăugat şi Certificatul de Autentificare eliberat de RAR.

| MrSoapte a răspuns:

Cel de la care ai cumparat masina, trebui sa-ti dea asa:
Fisa de inmatriculare, cu stampila de scoatere din evidentele fiscale
Certificatul fiscal (care atesta ca pentru masina respectiva sunty platite toate taxele, impozitele si amenzile)
Semnatura si stampila (daca este cazul) pe spatele talonului

Tu trebui sa faci urmatorii pasi:
Mergi cu fisa de inmatriculare, cu copia de pe certificatul fiscal (de la vanzator), la administratia fiscala a sectorului / judetului de care apartii si, o iei in evidenta (iti stampileaza fisa respectiva)
Faci RCA pe numele tau
Cumperi taxa de 37 ron (taxa talon, pe care o iei de la orice sucursala CEC)
Cumperi taxa de 52 (taxa de inmatriculare, pe care o iei de la trezorerie sau primarie)
Completezi o cerere tip (o gasesti la politie, unde inmatriculezi masina)
Copie + original buletin
Certificat de autenticitate (pe care-l obrii de la RAR)
Cartea de identitate a masinii (original + copie)
Talonul in original (cu ITP valabil)
Trebui sa predai si nr de pe masina (pentru ca apartin de alt judet)
Taxa pentru numere (40 nr la rand si 85 cele preferentiale), o achiti la ghiseu cand te duci sa o inscrii!

Cam atat!
bafta!

| Dei17MI a răspuns:

Cartea de identitate a vehiculului cu folia de secretizare aplicate (original si copie);
- Cerere itp;
- Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de inmatriculare trebuie semnata de proprietar;
- Copie asigurare RCA;
- Copia actului de proprietate asupra vehiculului;
- Dovada de plata a taxei de inmatriculare (daca este cazul);
- Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare;
- Documentul de identitate al solicitantului (original si copie);
- Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare;
* In cazul in care detinatorul nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale. [Fiscalul] Sper ca te-am ajutat

| Gheorghe_Samoila_1983 a răspuns:

Iar taxa pentru numere preferentiale este undeva in jur de 80 de lei.
www.siteauto.ro