| andreitoma789 a întrebat:

Salutare! Am si eu o intrebare, am rupt internetul, dar toate articolele sunt diferite, iar acum sunt paranoic
Am achizitionat astazi o masina adusa din Olanda de la un parc auto. Nu este inmatriculata, deci nu are carte de masina romaneasca, talon etc, ci actele din Olanda
Eu o sa-i scot numere rosii, dupa care m-am programat la rar si abia dupa s-o inmatriculez
Domnul de la parcul auto mi-a spus ca o declar la primarie abia dupa ce fac rar, iar atunci sa-l contactez pe dansul pentru a duce facturile sa fie vizate de primarie ca sa o pot declara si eu dupa.

intrebarea mea este, e in regula asa? asa trebuie sa decurca lucrurile? sau putea face asta si pe loc? chiar trebuie mai intai sa fie rar-ul facut? am impresia ca m-am pacalit si nu gasesc info nicaieri.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mi se pare ca legea ii obliga acum sa faca RAR-ul inainte de a vinde masinile, de aia te impinge pe tine sa il faci si apoi sa intocmiti actele de vanzare; scapa el de o grija in plus, si niste acte. E posibil sa scape si de ceva cheltuieli pentru impozit si tva, daca face tranzactia pe "portite".
Dealerii auto fac tot posibilul sa evite plata TVA-ului.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asa este, primul pas este RAR-ul, ca sa obtii CIV-ul, fara de care nu poti lua masina in evidență la primarie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inmatricularile romanesti sunt un circ, mergi pe mana omului de la parc, ca stie el care e mersul in judetul vostru.
In functie de cheful functionarilor, procedurile difera de la o localitate la alta.
La noi oricum e ca naiba, la inmatriculare te plimbi la 3 institutii care nici macar nu comunica intre ele, desi sunt toate de stat, bugetare.

| andreitoma789 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiu ce spui, dar ma intrebam daca ar fi putut oare sa duca facturile cum ca eu am achizitionat auto si sa mi dea fiscalul inainte, el mi-a spus ca dupa ce facem rar ul si avem actele romanesti... acum nu stiu

| andreitoma789 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ar avea sens, am citit ceva si despre asta
iti multumesc frumos!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru andreitoma789):

Mi se pare ca legea ii obliga acum sa faca RAR-ul inainte de a vinde masinile, de aia te impinge pe tine sa il faci si apoi sa intocmiti actele de vanzare; scapa el de o grija in plus, si niste acte. E posibil sa scape si de ceva cheltuieli pentru impozit si tva, daca face tranzactia pe "portite".
Dealerii auto fac tot posibilul sa evite plata TVA-ului.