| 9formula20 a întrebat:

Salutare, am și eu o mică mare nelămurire. Am o masină pe care doresc să o vând. Pe aceasta am montat în Februarie 2017 o instalație GPL (iar ITP-ul expiră în Noiembrie 2017). Am specificat data de expirare a ITP-ului deoarece am obligativitatea să omoghez instalația în max. 1 an de la montaj sau când expiră inspecția periodică (prima care intervine). Așadar, Noiembrie 2017. Problema e ca o să vând mașina și sunt curios dacă noul proprietar poate omologa instalația sau e musai necesar ca eu să omologhez instalația (trecut în carte, schimbat certificatul - trecut și aici).

Aș rămâne recunoscător dacă cineva ar putea să elucideze acest mister. Merci!

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Trebuie sa-i dai actele instalatiei, factura cu montaj, tot, o omologheaza el la RAR. Se trece numai in CIV.