| EmiEXN a întrebat:

Salutare! Am și eu o problema am cumpărat un bmw x3 2.0 150 cp după 1 zi mia apărut check engine și nu a mai tras deloc, din când în când mai trage dar nu mult, azi am fost sa o spăl și nu a mai vrut deloc abia mergea cu 40 km, filtrul de particule este anulat ce sa fie altceva? Va mulțumesc

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un service sau reprezentanță, nu avem de unde ghici ce are.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Câte sute de mii de kilometri reali are? Are o carte de service auto la zi? După motor e posibil să fie prima generație, deci peste 15 ani vechime.
Oricum, se pare că ai luat țeapă! Te va costa mai mult să pui motorul la punct, decât a costat mașina.

| KovacsB a răspuns:

Fa-i o diagnoza cu testerul si afli imediat, poate fi egr-ul blocat, sau probleme la turbina.
Nu te lua dupa copii obositi ca Valentin, care au mers doar cu trotineta pana acum.
Poate nu ar fi rau sa cumperi un tester.
https://www.ediagnoza.ro/bmw-scaner-14

| AnkaD a răspuns:

Pot fi multe cauze și asta doar un mecanic poate rezolva, dacă fumegă poate să fie turbo dus sau să-i faci un chimb de ulei …poate filtru de combustibil nu știu ce să zic, te mai sfătuiesc vezi când accelerezi ascultă turbo pote fi si de la debitmetru sau vreun furtun …cel mai bine e sa te duci la un service