| Condratt a întrebat:

Salutare!
Am un Golf 3 din 1997. Motor 1.6 benzină, 75 cp. Cod motor AEE.
De vreo două zile după pornire se turează singură până pe la 3000-4000 rot/minut.
Se întâmplă în relanti dar și în viteză. Cel puțin în primele două trepte. După ce o urc în a patra sau a cincea nu se mai observă dar bănuiesc faptul că rulând cu viteză nu se poate sesiza turația artificială.
Chiar dacă e în a cincea și calc ambreiajul iarăși se turează de nebună. După încălzirea motorului se mai domolește.
În această seară a apărut o altă problemă. Deși bateria e nouă de două săptămâni, pornește greu, ca și cum nu s-ar alimenta. Anul trecut făcea cam la fel și am schimbat bobina. Să se fi dus iar? După doar un an.
Să nu mai vorbesc că de când cu problema asta îmi consumă benzină cu 70% mai multă.
Ceva păreri?
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Baddboy a răspuns:

Ai schimbat fisele vreodata? Sau delcou e crapat, poate fura curent

| Condratt explică (pentru Baddboy):

Anul trecut am schimbat fisele si bujiile. Dimineata nu a mai pornit. Invart de cheie, vrum vrum vrum vrum. Dar nu porneste.

| Baddboy a răspuns (pentru Condratt):

Pompa baga benzina? Ai schimbat-o vreodata?

| DragoStefaN a răspuns:

Daca masina are mufa obd2 pe ea pune un tester (fiind din 97 ar trebui sa aiba). Daca nu, porneste masina si scoate mufa de la senzorul de admisie aer cu ea pornita si vezi daca ti se inneaca si moare. Daca da, e bun. Dupa care verifica sonda lambda, este situata dupa catalizator.