| Buta1 a întrebat:

Salutare, am un golf 5 din 2007 iar recent difuzoarele pe spate se aud foarte încet după schimbarea navigației. Înainte am avut o navigatie originala RCD 500 și am schimbat o cu una android( chinezărie) care aceasta din câte știu are 4x40W. Difuzoarele din spate nu știu exact ce specificații au, dar eram curios dacă din cauza la navigația noua au început sa se audă foarte încet chiar dacă volumul este dat la maxim.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si de unde am putea sti noi de ce se aude naspa o navigatie naspa?
De regula chinezii nu pun componentele corecte in aparatura lor. Daca se lauda ca au 4x40W, de fapt are maxim niste replici de TDA-uri 2030, care ar ajunge pe la 14W bucata intr-o alimentare buna, iar pe alimentarea lor din flegme chinezesti, undeva pe la 4-5W pe canal. Asta nu se simte neaparat prin volumul slab, ci mai degraba prin lipsa bass-ului.
Daca zici ca inainte nu ai avut probleme, cauta un amplificator sanatos in 4 canale si vreo 20-30W (reali, nu comerciali), foloseste iesirea RCA din navigatia chinezeasca si conecteaza iesirile amplificatorului la mufa B din conectorul ISO al masinii.
Un exemplu de amplificator ar fi Magnat A4000; ala scoate undeva la 4X50W in 4 ohm, real vreo 30W.
Dar pentru schema asta, asigura-te ca procesorul de sunet din chinezaria aia este decent; eu am avut un mp3 chinezesc care avea procesor de sunet bun, deci se poate.