| Maluta2022 a întrebat:

Salut!
Am schimbat navigația originala de 6. 5inch la un BMW x3 f25 diesel cu una android de 8.8 inch.
Corespunde aproape toate functiile,mai puțin gongul de centură de siguranță când nu este pusă, când ai motorul pornit și părăsești habitaclul mașinii cu cheia nu mai apare mesaj pe navigație precum ca cheia nu se afla în interior cam atât am observat deocamdată. Am pus navigația originala la loc dar tot așa au rămas aceste funcții lipsă.
Dacă ma puteți ajuta cu un sfat aș fi profund recunoscător.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ai pus la loc display ala original, scoate borna negativa de la baterie, se va reseta, lasa asa vreo 15-30 min,apoi conectezi borna la loc si vezi daca sa resetat, ar trebuie sa revina la normal.
Displayul ce ai pus tu nu este navigatie, este doara un ecran, navigatia este acolo in bord bagata, este o unitate la un loc cu radio, nu cred sa fi schimbat tu navigatia.

Displayul ala de 8 inch nu lucreaza cu navigatia ta, are functii comune, iti da voie sa mearga anumite chestii ces necesare.

| Maluta2022 explică (pentru relian):

Salut!
Am făcut exact cum ai zis.Am scos borna minus de la baterie și am așteptat o jumatate de ora.Are aceiasi problema după ce am pornit-o.La pornire apare un profil guest pe ecranul navigației.Sa fie ceva setat la acest profil?
Mulțumesc anticipat!

| relian a răspuns (pentru Maluta2022):

Cred ca a ramas eroarea in computer si nu se reseteaza doara scotind borna.
Deci trebui sa mergi la cineva care are un scaner care poata sa stearga eroarea, apoi o sa mearga.
Pina la urma ce ai schimbat, doara display sau si navigatia? Din ce an este masina? Intreb ca voi romanii de prin RO nu spuneti anul si modelul masinii, care de fapt astea se cer pe unde te duci.In sf asta s-a intamplat,calculatorul masinii a sesizat schimbarea si ai eroare in computer.
Chiar de ai pus la loc displayul tau,eroarea este acolo si computerul masinii tot pe aia o ia de buna.
Trebuie stearsa,deci ai nevoie de un scaner performant sa faca asta,Nu orice scaner ori cum le numesc romanii tester poate sterge.

Mergi la un service care are scanere bune, spune-le ce ai facut, vorbesti cu ei, le spui cai platesti doara daca iti pot sterge eroarea,. daca nu pot nu-i platesti, le spui din start.
Alta solutie nu ai, nu ai cum trece peste eroarea aia.Asa e cand iti faci singur de lucru.
La bmw si alte masini si daca pui un bec de alt voltaj sau pui becuri led,la fel computerul vede si da erori.

Inainte sa mai faci ceva schimbari,informeaza-te inainte f bine,sa fii sigur ca functioneaza ceea ce urmeaza sa faci.
Dar navigatia,alte piese ce au module nu vor functiona,chiar des originale,trebuiesc programate,iar daca nu-s,atunci nu or sa functioneze complet niciodata.
Depinde ce vrei sa pui.Tu ai pus un display de care spui,la o navigatie cu care nu este compatibil.
Inca odata navigatia este dincolo de acea interfata,in spatele acelor butoane de la radio si ce mai e acolo. Nnavigatia este la un loc cu radio,este ditai piesa,cablurile alea ce tu ai conectat acel display de acolo vin de la navigatie,de la unitatea aia care este cit o carmida de aia mare,asta sa ai idee la ce ai umblat.

Un sfat,cand mai incerci ceva cauta pe Youtube video,dar cauta in engleza,iti arata aia pas cu pas ce sa faci,cum sa faci, ce sa schimbi sa functioneze.
Daca pe Youtube nu-s video la ce vrei tu sa faci, inseamna ca nu se poate.
Asa ai facut tu, ai lasat navigatia masinii si ai pus un display de mai stiu eu unde, de la navigatie android ce zici.
Normal ca nu-s compatibile.

Imi pare rau ca n-a mers doara cu borna scoasa, mergi si cauta scaner cum am spus.
Si eu am display de asta de 8 inch, nu l-am pus, al meu este original de pe o masina bmw din 2019, am si butonul ala din dfreapta de pe consola,este display de ala cu touch screen,adica are si asa,si buton,dar sigur nu va functiona complet,asa ca nu am pus,dupa trebuie sa fac si eu ce ai facut tu,sa caut pe unia cu scaner sa stearga eroarea.

Eu am scaner dar nu sa faca asa ceva.O sa astept sa vad daca pot lua si navigatia de la masina aia, sa o iau mai asa moca laughing apoi pot sa le montez pe masina mea, dar va trebuie si in cazul asta sa le prrogramez.
Navigatiile astea is programate pe fiecare masina, nu scoti de la una pui la alta, nu-i asa de usor, trebuie reprogramate pe masina ce le pui.

Iti zic ca idee.Cum am spus acolo unde ai module, adica piese de alea electronice, alea trebuie programate, asta daca le pui noi sau de la alta masina.
Unori nu merg alea folosite si trebuiesc puse noi. Daca mergi la reprezentanta sa iti programeze ceva aia nu-ti fac decat cu piese noi.
Eroarea ce o ai tu aia da o sterge, dar poti gasi si service care sa aiba scanere ce pot sterge.

Alta idee nu am si nici nu stiu de ai putea tu sa rezolvi, nu mai ai cum.Bafta oricum.