| Vasile634 a întrebat:

Salutare, am un Golf II diesel 1.6, acum cînd e vreme rece dau de cheie motorul învârte, dar parcă nu are motorină, nu porneşte, motorină este.
Poate cineva sa-mi spună care ar fi cauza?

12 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

Incearca sa pui contactul (doar sa se aprinda becurile fara sa pornesti) de mai multe ori si vezi ce se intampla. Daca porneste sigur bujiile sunt de vina.

| Razvanp69 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate (fiind masina veche) sa fie electromotorul stircat sau sa ai probleme cu turul?

| EddiWeed a răspuns:

Ia verifica tu bateria, pune alta baterie cateva zile de proba, pe masina.am patit si eu asta de la baterie

| maestrul007 a răspuns:

Dar bujiile incandescente lucreaza? daca da s-ar putea sa inceapa sa te lase pompa de injectie sau injectoarele

| Vasile634 explică (pentru maestrul007):

Beculeţul de la bujii se aprinde si se stinge după 3-4 secunde, motorina vine spre injectoare

| fyfa a răspuns:

Bujiile sau bateria daca astea 2 sun bune nu are cum sa nu porneasca dar daca iei bujii sa le iei pe toate 4

| Vasile634 explică:

Elecromotorul a fost reparat jumate de an in urmă, ea mergea totul bine până a dat frigul, e posibil să fie de vină bujiile, chiar daca se aprinde beculeţul şi se stinge după 3-4 secunde până la pornire

| maestrul007 a răspuns (pentru Vasile634):

Beculetul iti arata ca releul de timp lucreaza si trimitecurent la bujii dar cel mai bine le dai jos si le verifici pe o baterie. suucces

| Vasile634 explică (pentru maestrul007):

Multumesc mult, mai am o singura intrebare, pentru a verifica bujiile e nevoie de scos pompa de injectie?

| maestrul007 a răspuns (pentru Vasile634):

Lasa pompa in pace scoate cite o bujie ia o bucata de cabllu o legi de capatul bujiei si pui cablu pe + si corpul bujiei pe minus (pe baterie), in citeva secunde trebuie sa se inroseaca daca nu o arunci si iti cumperi altele noi. bineinteles dupa ce le verifici pe toate

| Vasile634 explică:

Bateria am schimbat-o cu doua luni in urma, maine voi verifica bujiile, eu le-am schimbat de cand am masina. Va multumesc mult p/u ajutor, voi anunta cum am rezolvat problema

| Vasile634 explică:

Eu am revenit, am verificat toate bujiile, ele sunt functionabile, se inrosesc toate, curentul la bujii ajunge. Problema inca persista, masina nu vrea sa porneasca, nu inteleg care ar mai fi cauza, ma gandesc sa o tractez cativa metri, poate va porni