| MariusDumitru92 a întrebat:

Salutare!
Am un Opel Insignia 2012 2.0 Cdti și am următoarea problemă.
Mașina se turează, dar nu accelerează cum trebuie. În urma unei diagnoze am descoperit codul de eroare intermitent U0121. Nu știu dacă există o legătură între simptome și acest cod, dar totuși am zis să menționez acest aspect.
Bordul mașinii nu îmi afișează nicio eroare și nu am niciun martor aprins.
Mă poate ajuta cineva cu un răspuns avizat? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi starea EGR-ului, valorile MAP, MAF, senzorii de temperatura...
Daca n-ai bani de mecanic, ori iti cumperi Logan 1.4, ori pierzi vreo 5 ani prin service-uri, sa inveti mecanica.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A, si vezi sa nu fie celebrul oring dus. Lipsa ungerii duce tot la lipsa de putere, apoi supraincalzire, iar in cele din urma, martor ulei aprins (mult prea tarziu), si motor oprit.
La 2.0 CDTI ar cam trebui sa schimbi oringul macar o data la doi ani. Si sa nu mergi pe ulei GM.

| Mihai0101 a răspuns:

Acel cod e eroare de la abs care comunica cu frana probabil un senzor sau un contact.
Din privinta acelerari posibil sa fie filtrul de motorina atunci face probleme de genul schibarea filtrului de motorina.
Din cauza filtrului se acelereaza dar nu are putere neaparat filtrul de motorina trebuie inlocuit cu unul nou.
Cat despre eroarea abs trebuie vazuta de un electrician!

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Aici un blog despre acesta eroare daca stii engleza:
https://www.vauxhallownersnetwork.co.uk/......03.477176/