| AndrP a întrebat:

Am un Passat B5.5, 2002, Berlin.
Vreau să-l curăț să-l fac calumea.
Ce soluții îmi recomandați pentru interior, gen să dau pe bord, plastice etc.
Si m-ar interesa si o ceară de calitate sa-l dau după spare.
Si o cârpă pentru interior si un pentru exterior.
Din ce materiale sa fie?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la un magazin mare (Auchan, Carrefour), la raionul cu articole auto, si iei asa:
-solutie pentru interior, sticla cu pompita (ca alea de sters geamuri)
-lavete microfibra (bune de interior)
-sampon auto
-manusa cu microfibre
https://http2.mlstatic.com/......2016-F.jpg
Ceara poti cumpara tip crema si aplica tot cu o laveta ca pe interior, dar ideal este sa cumperi ceara auto solida, si sa o aplici cu o masina electrica de polishat.
Pentru geamuri sa nu folosesti lavetele de microfibra, cauta T-uri din alea cu lamela de cauciuc, eventual si lavete din imitatie de piele, si solutii de geamuri cu alcool.
Poti folosi si spray-uri pentru bord, au efect placut, si nu trebuie sa freci cu nimic, doar cureti bordul inainte.