| NastyGirl55 a întrebat:

Salutare, am vârstă de 13 ani, am un scuter de 49cc și cineva are un poket bike tot de 49cc, el iese pe drumul public cu el și mie mi s-a spus că nu am voe cu el pe drum dar nu înțeleg...Vă rog să mă lămuriți.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce instigi copilul sa comita o infractiune?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu detii permis de conducere categoria AM pentru mopede cu motor pana in 50cmc nu ai voie sa il conduci pe drumul public... iar permisul se obtine de la 16 ani asa ca nu ai voie

| Dezsi_Pavel_2003 a răspuns:

Faza e ca tine si de varsta, din cate stiu trebuie sa ai 15 ani pentru a putea umbla cu un scuter/bike si sa mergi pe drum cu el.

| suntserios a răspuns (pentru Dezsi_Pavel_2003):

Stii gresit. nu mai dezinformati oamenii daca nu cunoasteti legislatia rutiera.

| Soso_Celalalt_1990 a răspuns:

Pentru un scuter de 49cc ai nevoie de permis categoria AM si il poti face doar cand ai implint varsta de 16 ani. Faci scoala de soferi pentru asta dai sala si poligonul happy Daca te plimbi asa risti sa te opreasca politia si sa iti faca un dosar penal si parintii tai sa te ridice de la sectie