| Nunca a întrebat:

care stie de la ce varsta pot sa conduc un poket bike eu am 13 ani trebuie sa imi iau carnet? De la cati ani pot sa conduc un poket bike?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa poti circula legal pe drumurile publice varsta minima este de 16 ani. Daca bike-ul se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) iti trebuie un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera.
Daca este mai mare (motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW) atunci iti trebuie permis de subcategoria A1 iar peste aceasta permis de categoria A si varsta de 18 ani. Numai bine!